Saveti za pripremu najfinijeg testa

Ljubav prema testu negujemo od detinjstva. Sa nostalgijom se prisećamo mirisa toplih, domaćih pita koje bi ranim jutrom zamirisale iz mamine ili bakine kuhinje i ozvaničile sjajan početak dana. Radovali bismo se testu koje lagano narasta u pećnici, a potom bismo širokog osmeha dojurili do stola i uživali u hrskavim zalogajima. Zašto ne bismo nastavili da negujemo tradiciju, stvarajući nove uspomene?

Mame i bake će vam reći da je tajna izuzetnog testa u tome da se priprema s ljubavlju, sa čime se u potpunosti slažemo. Pored toga, postoji nekoliko proverenih trikova i saveta koji će vam pomoći da pripremite fino testo za najrazličitije vrste peciva, kolača i drugih poslastica.

Saveti za pripremu najfinijeg testa

Brašno je ključni sastojak

Za pripremu testa presudni faktor je brašno, njegov kvalitet i pravilno odabrana vrsta. Kvalitet testa zavisi od tipa brašna koji se koristi za pravljenje hleba, peciva ili kolača. Detaljnije o vrstama brašna možete pročitati u tekstu Vrste brašna i njihova namena, ali nije na odmet podsetiti se važnih činjenica.

U pripremi testa najčešće se koriste pšenično, ječmeno, speltino, kokosovo, kukuruzno i ovseno. Kada je reč o vrstama brašna, prema krupnoći čestica razlikujemo meki i oštri tip brašna. Ako volite da oblikujete testo rukama, meko brašno je idealno za vas. Lako ćete pripremiti hleb ili neko fino pecivo poput domaćih krofni i vazdušastih mekika. Ako želite da nastavite tradiciju pravljenja bakinih kiflica, pita i biskvita, možete se poslužiti oštrim brašnom.

Mali saveti, zlata vredni

  • Prašak za pecivo je vaš glavni saveznik u pripremi mekanog i ukusnog testa. Potrebno je da ga umešate u brašno i prosejte zajedno, kako bi se ravnomerno rasporedio u brašnu, odnosno testu. Na taj način će vam kora biti rastresitija. Kako bi vam testo ravnomerno naraslo, prašak za pecivo umešan u brašno dodajte ostalim sastojcima pri kraju pripreme testa.
  • Prašak za pecivo ili soda bikarbona se mogu koristiti kao zamena kvascu, ukoliko pre početka pripreme shvatite da ga ipak nemate dovoljno. Prašak za pecivo već sadrži sodu bikarbonu i vinsku kiselinu i ti sastojci se aktiviraju uz vodu i toplotu. S druge strane, da bi se soda bikarbona aktivirala potrebno je dodati neki kiseli sastojak, poput limunovog soka. Na taj način dobićete isti efekat kao da ste koristili prašak za pecivo. Imajte na umu da od praška za pecivo kolači rastu u visinu, a od sode bikarbone u širinu, pa vodite računa i o tome kada ih budete slagali na pleh za pečenje.
  • Naše bake su brašnjavim rukama tako lako oblikovale testo, jer su znale za ovaj jednostavan trik – potrebno je da šake premažete uljem, nakon čega sve teče sa lakoćom i kuhinja postaje mesto gde od loptica testa nastaju najrazličitiji oblici.
  • Pre nego što ubacite testo u rernu, proverite da li je dobro zagrejana. Kako bi vam testo brže naraslo, stavite ga u prethodno zagrejanu rernu na temperaturi 40-50 stepeni Celzijusa. Testo će početi brzo da narasta za manje od deset minuta, nakon čega treba da isključite rernu i ostavite ga da naraste dvostruko više. Ukoliko rerna nije dobro zagrejana, postoji rizik da testo ima debelu koricu i da popuca, kao i da se zalepi za pleh tokom pečenja. Ukoliko vam se ipak desi da vam se testo zalepi za pleh, i za to imamo rešenje - stavite pleh na lonac sa vrućom vodom i ostavite ga da tako odstoji nekoliko minuta.
  • Nema ničeg lepšeg od domaćeg hleba koji bi bake pravile tokom jutra, kako bi prvim mirisima iz rerne, s ljubavlju dočekale pospane unuke. Ako se odvažite da se oprobate u toj ulozi, predlažemo vam da pravite manje hidrirano testo (sa nešto manje od 50% vode). Pecite duže, na nižoj temperaturi, jer na taj način hleb neće pucati. Pri kraju prećenja pojačajte temperaturu ili produžite pečenje za par minuta i dobićete hrskavu koricu, baš onakvu kakvu smo se radovali tokom detinjstva. Naše bake bi nakon pečenja poprskale hleb sa malo vode i ostavile ga da se ohladi, puštajući ga da zanosnim mirisom doziva sve ukućane.
  • Tajna hrskavog testa je u tome da ne podmazujete pleh, već ga poprskate vodom pre pečenja. Ukoliko želite da se korica na testu sija i izgleda još svežije, nežno premažite testo žumancem.
  • Bake nikada nisu štedele na sastojcima, naprotiv, činile su sve da uživamo u punoći svakog zalogaja. Zato se nemojte se ustručavati da dodate čak i malo više masnoće, jer upravo ona održava pripremljene mekike, pice ili pogačice mekšim duže vreme.
  • I za kraj, najveća tajna svake iskusne domaćice jeste da u svako testo stave po samo jednu supenu kašiku jabukovog sirćeta!

Recepti kojima negujemo tradiciju

Voleli bismo da nam, po dobro poznatom običaju, pošaljete neke od recepata u čijoj pripremi su vam pomogli naši saveti za pravljenje testa. Sa zadovoljstvom ćemo ih podeliti.
Ukoliko se setite još nekog saveta, pišite nam!

Do tada, preporučujemo da pogledate neke od sledećih recepata:

Prijatno!

Vaša C Slatka tradicija

homepage banner2

NAGRADNI KONKURS

Učestvuj u konkursu
"Slavski kolači i torte"

Pošalji recept
burger c logo